ΝΑ και αν γραφτείς, ΝΑ και αν δεν γραφτείς. Έλα πλάκα κάνω.
Χάσε την ώρα σου στο στρουμφομπλόγκ ελεύθερα...
ΝΑ και αν γραφτείς, ΝΑ και αν δεν γραφτείς. Έλα πλάκα κάνω.
Χάσε την ώρα σου στο στρουμφομπλόγκ ελεύθερα...
Θέλετε να αντιδράσετε στο μήνυμα; Φτιάξτε έναν λογαριασμό και συνδεθείτε για να συνεχίσετε.



 
ΦόρουμΦόρουμ  Latest imagesLatest images  ΑναζήτησηΑναζήτηση  ΕγγραφήΕγγραφή  ΣύνδεσηΣύνδεση  
"" />" />

 

 ΚΑΙ ΟΙ ΤΥΦΛΟΙ ΕΙΔΑΝ

Πήγαινε κάτω 
ΣυγγραφέαςΜήνυμα
Camilo13
Admin
Camilo13


Αριθμός μηνυμάτων : 3743
Join date : 06/05/2009
Ηλικία : 37

ΚΑΙ ΟΙ ΤΥΦΛΟΙ ΕΙΔΑΝ Empty
07072010
ΔημοσίευσηΚΑΙ ΟΙ ΤΥΦΛΟΙ ΕΙΔΑΝ

ΚΑΙ ΟΙ ΤΥΦΛΟΙ ΕΙΔΑΝ Panathinaikostifo7

ENA AΡΘΡΟ ΤΟΥ ΝΙΚΟΛΑ ΒΑΣΙΛΑΡΑ AΠΟ ΤΟ ΣΑΙΤ WWW.GAZZETTA.GR

Να λοιπόν που έγινε κι αυτό. Βγενόπουλος, Βαρδινογιάννης και Πατέρας κατά σειρά στον αέρα του ΣΠΟΡ FΜ. Με το βήμα για πάρτη τους ώστε να λέει ο καθένας τα δικά του. Λένε ότι από αγκάθι βγαίνει ρόδο. Ακόμα και από ένα ξεκατίνιασμα, όπως κάποιοι το χαρακτήρισαν, δόθηκε λοιπόν η ευκαιρία σε όσους δεν γνώριζαν να μάθουν. Και τώρα πια ΟΛΟΙ ξέρουν πάνω κάτω τι παίζεται. Κατάλαβαν και ποιος θέλει να αγοράσει και ποιος δεν θέλει να πουλήσει.
Γιατί έφυγε ο Πατέρας και πολλά ακόμα.

Τον Βγενόπουλο και τον Πατέρα τους είχαμε ξανακούσει στο ραδιόφωνο να μιλάνε και πάνω κάτω τις γνωρίζαμε τις θέσεις τους. Αλλος συμφωνούσε, άλλος διαφωνούσε, ξέραμε πάντως τι ρόλο βαράνε. Η έκπληξη της ημέρας ανήκε στον Γιάννη Βαρδινογιάννη. Υπό την έννοια ότι η φωνή του είναι σχεδόν άγνωστη στους περισσότερους και η παρουσία του - επικοινωνιακά - έχει συνδεθεί με τους εκπροσώπους που έχει επιλέξει να παίζουν το παιχνίδι του στα ΜΜΕ.

Μια εμφάνιση που ουσιαστικά δικαίωσε κόσμο και κοσμάκη περί της έλλειψης πλάνου και περί ενός ανθρώπου που ουδεμία σχέση έχει με το αντικείμενο. Κάνοντας κάτι που ποτέ του δεν είδε με συναίσθημα. Σαν τα... υδραυλικά ενός σπιτιού τον αντιμετωπίζει τον Παναθηναϊκό και δεν δίστασε να το πει ξεκάθαρα. Μάλιστα, αναρωτήθηκα κάποια στιγμή μήπως για τις χωρίς νόημα ατάκες που άκουγα από το στόμα του έφταιγε το κακό σήμα εδώ στα Χανιά που βρίσκομαι.

Σύντομα κατάλαβα ότι μια χαρά έπιανε το ραδιόφωνο. Απλώς άκουγα τον Τζίγκερ που όλοι ξέραμε. Να μην λέει επί της ουσίας ΤΙΠΟΤΑ και οι απόψεις του να είναι άλλα λόγια να αγαπιόμαστε. Και πάλι καλά να λέμε που βγήκε και ο Πατέρας και εξήγησε τι έγινε σε αυτή τη διετία. Γιατί δεν θα ήθελε και πολύ να πιστέψουμε ότι ο Παναθηναϊκός θα μπει και στο άρθρο 44 σε λιγάκι. Για να σωθεί από την οικονομική καταστροφή και την... υπερκούπωση.

Αν θέλετε τη γνώμη μου - και επειδή το πράγμα έφτασε εκεί που έφτασε - καλά έκανε ο πρώην πρόεδρος και διάβασε τις επιστολές κι ας τον χάλασε τον Τζίγκερ. Και αν είναι επιλεκτικά τα αποσπάσματα, ε ας βγουν και τα υπόλοιπα. Μπας και μάθουμε τέλος πάντων τι Παναθηναϊκό ήθελε ο ένας και τι ο άλλος. Αν και δεν νομίζω να αμφιβάλει κανείς περί των προθέσεων.

Σε δυο χρόνια οι μεν, έδειξαν όσα δεν μπορούσαν επί δεκαετίες οι δε... Συμφωνώ και με την πλειοψηφία των απόψεων του Βγενόπουλου για τον τρόπο με τον οποίο πρέπει να διοικηθεί ο Παναθηναϊκός. Σαφώς και μου έμεινε και εμένα η απορία που έμεινε και στους περισσότερους για το αν θα γίνει ποτέ διαπραγμάτευση ή θα τα λένε στα ραδιόφωνα και στις εφημερίδες, αλλά εγώ τουλάχιστον θεωρώ ότι υπάρχει ξεκάθαρη πρόταση κι ας κάνει ο Τζίγκερ ότι δεν την βλέπει.

Στο μοναδικό σημείο που ταυτίζομαι με τον Βαρδινογιάννη είναι το γεγονός ότι η ιστορία αυτή όσο σέρνεται τόσο κακό θα κάνει στην ομάδα. Και μπορεί για την ώρα η απόσταση σε επίπεδο ρόστερ να είναι χαώδης με τον αντίπαλο και αγωνιστικά να μην μπορεί να σε απειλήσει, καταλαβαίνει ωστόσο ακόμη και ένας βλάκας ότι χωρίς ενότητα και χωρίς να έχει τον κόσμο δίπλα σου δεν πας πουθενά.

Θα πρέπει να αναρωτηθεί λοιπόν ο Τζίγκερ τους λόγους που ακόμη και μετά την απόκτηση του Γκουβού, που συνιστά τεράστια επιτυχία, ο κόσμος του λέει "πούλα και φύγε" ή πηγαίνει στο αεροδρόμιο και φωνάζει σας "γαμ... ο Πατέρας". Και αυτό του το εξήγησαν και οι ίδιοι οι οπαδοί. Και πως μόνο με θαύμα θα αλλάξει διότι για την πλειοψηφία του κόσμου η οικογένεια αυτή είναι, πλέον, καμμένο χαρτί για τον Παναθηναϊκό.

Αν τον παραμυθιάσουν οι γύρω του ότι όλοι αυτοί είναι καθοδηγούμενοι από τον Πατέρα, όπως παλιά τον είχαν παραμυθιάσει ότι ήταν του Παύλου, τότε απλά θα γυρίσουμε στα παλιά και θα έχει γίνει μια... ακόμη τρύπα στο νερό. Κλείνοντας, γιατί εδώ που είμαι δεν υπάρχει περιθώριο να επεκταθώ, επαναλαμβάνω πως η σημερινή μέρα ήταν πολύ σημαντική γιατί και... οι τυφλοί είδαν.

Από εκεί και πέρα αυτοί που έχουν «το μαχαίρι και το καρπούζι» ας κάνουν ότι τους φωτίσει ο Θεός. Εμείς, δεν μπορούμε να κάνουμε κάτι παραπάνω από την καταγραφή των γεγονότων και την αναφορά στο πως ο καθένας κρίνει όσα συμβαίνουν.
Τα συμπεράσματα δικά σας. Τα λέμε ξανά σε 2-3 μέρες που θα είμαι πίσω.
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
http://smurfs-blog.com
Μοιραστείτε αυτή τη δημοσίευση στο: reddit

ΚΑΙ ΟΙ ΤΥΦΛΟΙ ΕΙΔΑΝ :: Σχόλια

Κανένα σχόλιο.
 

ΚΑΙ ΟΙ ΤΥΦΛΟΙ ΕΙΔΑΝ

Επιστροφή στην κορυφή 

Σελίδα 1 από 1

Δικαιώματα σας στην κατηγορία αυτήΔεν μπορείτε να απαντήσετε στα Θέματα αυτής της Δ.Συζήτησης
 :: Blog-
Μετάβαση σε: