ΝΑ και αν γραφτείς, ΝΑ και αν δεν γραφτείς. Έλα πλάκα κάνω.
Χάσε την ώρα σου στο στρουμφομπλόγκ ελεύθερα...

ΦόρουμΦόρουμ  ΑναζήτησηΑναζήτηση  ΕγγραφήΕγγραφή  ΣύνδεσηΣύνδεση  
"" />" />

Μοιραστείτε

Πώς θα παίξουμε

Πήγαινε κάτω 
ΣυγγραφέαςΜήνυμα
????????
Επισκέπτης

Πώς θα παίξουμε Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Πώς θα παίξουμε   Πώς θα παίξουμε Icon_minitimeΤετ Μάης 27, 2009 5:12 am

Διαδικαστικά τώρα...

Για αρχή, θα είμαι εγώ ο GM και εσείς οι παίκτες. Έχω ήδη σκεφτεί σενάριο για 3 επεισόδια, αλλά αν θέλει κάποιος να φτιάξει παράλληλα μία δικιά του ιστορία συνεννοούμαστε

Για κάθε επεισόδιο θα φτιάχνουμε δύο θέματα:

α) Επεισόδιο Χ: Σε αυτό θα γράφουμε και θα μιλάμε σαν να είμαστε ο χαρακτήρας μας και μόνο, In Character όπως λέμε
β) Επεισόδιο Χ Out of Character: Εδώ θα γράφουμε σαν οι ίδιοι, οτιδήποτε διαδικαστικό

Όσον αφορά το α), όταν γράφετε in character, παρακαλώ να χωρίζετε κάπως τις πράξεις με τα λόγια. Π.χ.

*Ο Γκρινιάρης σταυρώνει τα χέρια του και σουφρώνει τη μύτη του* "Μου τη δίνουν οι τούρτες"

Μπορείτε να χρησιμοποιήσετε όποιο σύμβολο προτιμάτε, ~, *, -, ή και italic/bold, αρκεί να καταλαβαινόμαστε

Θα είμαι πολύ ανεκτικός. Μπορείτε να γράψετε ό,τι θέλετε. Δεν χρειάζετε να με ρωτάτε για κάτι που είναι δεδομένο ότι κάθε στρουμφάκι μπορεί να κάνει, π.χ. "Μπορώ να περπατήσω;" ή "Μπορώ να πάω για στρουμφομούρα;", απλά γράψτε ότι το κάνατε. Αντίστοιχα, δεν πρέπει να γράφετε κάτι που δεν θα μπορούσε ποτέ κανένα στρουμφάκι να κάνει, π.χ. να σηκώσει ένα δέντρο. Τέλος, για κάτι που μπορεί να γίνεται αλλά μπορεί και όχι, κάτι δηλαδή που έχει πιθανότητα αποτυχίας, αν είναι κουλ και αστείο μπορείτε να το κάνετε. Π.χ. *Ο Προκόπης πηδάει πάνω στο χερούλι της σκάλας και κάνει τσουλήθρα, ξεφεύγοντας προς το παρόν από την Ψιψινέλ* Αν πιστεύετε ότι μπορεί να μην το επιτρέψω, ρωτήστε με πριν γράψετε για να μην αλλάζουμε μετά τα ποστ.

Όσον αφορά το β) τώρα, εκεί θα γράφουμε τα σχόλιά μας, τα αστεία μας και τις βλακείες μας, ώστε να μην μας επηρεάζει στην ιστορία. Επίσης εκεί θα γίνεται το κάστινγκ, δηλαδή θα δηλώνει ο καθένας ποιο ρόλο θέλει, καθώς και ερωτήσεις για το σύστημα και αν επιτρέπω κάποιες πράξεις ρίσκου

Είμαι πρόθυμος να επιτρέψω τον Μπαρμπαστρούμφ, τον Γκαργκαμέλ και την Ψιψινέλ, παρόλο που προφανώς είναι plot device, δηλαδή εργαλεία για να προχωρήσει η ιστορία. Απλά θα δασκαλεύω τους παίκτες να κάνουν κάποια πράγματα ώστε να γίνουν τα κουλ πράγματα που προετοιμάζω. Λεπτομέρειες για το καστ στο θέμα του setting.
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
????????
Επισκέπτης

Πώς θα παίξουμε Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Πώς θα παίξουμε   Πώς θα παίξουμε Icon_minitimeΔευ Ιουλ 20, 2009 7:40 pm

νομιζω οτι ψιλομπερδευτηκαμε στο παιχνιδι
να αρχισουμε ξανα ή να συνεχισουμε και οτι βγει; Sad
aman
Στρουμφοspammer
Στρουμφοspammer
aman

Αριθμός μηνυμάτων : 3647
Τόπος : αθηνα

Πώς θα παίξουμε Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Πώς θα παίξουμε   Πώς θα παίξουμε Icon_minitimeΔευ Ιουλ 20, 2009 8:25 pm

νομιζω το εκανα θαλασσα το παιχνιδι.χθες μου ειπαν πως περιπου παιζεται.
θελω ρολο.θελω να ειμαι ο καπαρτινουλης(το στρουμφακι με την καπαρτινα που πεταγεται πισω απο τους θαμνους,την ανοιγει και κανει τζααααα στα αλλα στρουμφακια)

Πώς θα παίξουμε
Επιστροφή στην κορυφή 
Σελίδα 1 από 1

Δικαιώματα σας στην κατηγορία αυτήΔεν μπορείτε να απαντήσετε στα Θέματα αυτής της Δ.Συζήτησης
 :: Ότι να ναι-
Μετάβαση σε: