ΝΑ και αν γραφτείς, ΝΑ και αν δεν γραφτείς. Έλα πλάκα κάνω.
Χάσε την ώρα σου στο στρουμφομπλόγκ ελεύθερα...
ΝΑ και αν γραφτείς, ΝΑ και αν δεν γραφτείς. Έλα πλάκα κάνω.
Χάσε την ώρα σου στο στρουμφομπλόγκ ελεύθερα...
Θέλετε να αντιδράσετε στο μήνυμα; Φτιάξτε έναν λογαριασμό και συνδεθείτε για να συνεχίσετε.



 
ΦόρουμΦόρουμ  Latest imagesLatest images  ΑναζήτησηΑναζήτηση  ΕγγραφήΕγγραφή  ΣύνδεσηΣύνδεση  
"" />" />

 

 NAI STA GREEKLISH

Πήγαινε κάτω 
ΣυγγραφέαςΜήνυμα
Camilo13
Admin
Camilo13


Αριθμός μηνυμάτων : 3743
Join date : 06/05/2009
Ηλικία : 37

NAI STA GREEKLISH Empty
16062011
ΔημοσίευσηNAI STA GREEKLISH

NAI STA GREEKLISH Greeklish

Γίνεται πολύς λόγος τώρα τελευταία για τα greeklish. Το θέμα είναι ότι βγήκανε πολύ ‘’υπερασπισταί’’ των ελληνικών γραμμάτων, της τέχνης και της κουλτούρας, και βάλανε σκοπό να μας πουν πόσο κακό κάνουν τα greeklish στην ζωή μας. Από τον αγέρωχο Μπαμπινιώτη μέχρι τους Ράδιο Αρβύλα. Εδώ ο κόσμος καίγεται, αλλά τέλοσπάντων.
Εδώ έχω τύψεις όταν τραβάω μαλακία, ή όταν αφήνω φαί στο πιάτο και σκέφτομαι ότι παιδάκια στην Αφρική πεινάνε, τώρα πρέπει να έχω και τύψεις γιατί έγραψα στο facebook, ‘’pou sai re mlk?’’ αντί για ‘’ που είσαι ρε μαλάκα’’?
Μην μου το κάνετε αυτό.
Δεν πάει να πει ότι αν ο σημερινός 16χρονος πεισθεί να γράψει με ελληνικά, πως θα του ανοίξει περισσότερο το κεφάλι, και ότι θα νιώσει τον πολιτισμό και την ιστορία αυτής της χώρας . Αν δεν ανοίξει κάνα βιβλίο (όχι σχολικό), και αν δεν ψαχτεί μόνος του, στουρνάρι θα καταντήσει. Δηλαδή θα γίνει που θα γίνει στόκος, μην τον κάνουμε ρόμπα και στην γκόμενα που θα της στείλει μήνυμα ‘’τι κάνοις μορό μου?’’.
Δεκτό το πόσο σημαντική είναι η γλώσσα μας, και πόσο πλούσια, αλλά άμα ο άλλος είναι βλήμα, και λατινικά να μιλάει και να γράφει, πάλι βλήμα θα είναι.
Εκτός από την πιο γρήγορη επικοινωνία με τα greeklish , αυτή η γλώσσα μας έχει χαρίσει και κάποιες πλούσιες λέξεις, όπως afk, btw, lol, ftw ,dld.
Άντε να σου πει ένα αστείο κάποιος, και να πρέπει να γράψεις ‘’ΓΕΛΑΩ ΔΥΝΑΤΑ’’.

Opote apo simera 16-6-2011, ksekinao kainouria kampania, kai με τίτλο
‘’NAI STA GREEKLISH’’. Γιατί άλλο λίγο και θα καούν τα μάτια μου με τα ορθογραφικά που βλέπω.

ΥΓ.Σίγουρα θα σκεφτήκατε γιατί γράφω τόση ώρα στα ελληνικά. Τα μεγάλα κείμενα κουράζουνε όταν είναι γραμμένα στα greeklish.


ΥΓ2.Ένα πολύ ωραίο κείμενο από ένα παλικάρι, πάνω σε αυτό το θέμα:

http://lefterisgeorgouletis.wordpress.com/2010/04/13/greeklish-anousia-diamahi/

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
http://smurfs-blog.com
Μοιραστείτε αυτή τη δημοσίευση στο: reddit

NAI STA GREEKLISH :: Σχόλια

david
Απ: NAI STA GREEKLISH
Δημοσίευση Πεμ Ιουν 16, 2011 7:58 am από david
+1
aman
Απ: NAI STA GREEKLISH
Δημοσίευση Πεμ Ιουν 16, 2011 8:05 pm από aman
προτιμω ελληνικα.οχι απο αποψη χασιματος της γλωσσας και τετοια.
απλα ετσι εχω συνηθισει και ως γνωστον δεν ειναι ευκολο να μαθεις σε ενα γερο σκυλο νεα τρυκ.
μην ξεχναμε ομως οτι
Ο Γκλέτσος γράφει greeklish και αυτόματα εμφανίζονται ελληνικά

lovecraft
Απ: NAI STA GREEKLISH
Δημοσίευση Τετ Ιουν 22, 2011 11:13 pm από lovecraft
respect
paco
Απ: NAI STA GREEKLISH
Δημοσίευση Παρ Ιουν 24, 2011 3:46 am από paco
Οι Τούρκοι άλλαξαν το αλφάβητό τους και υιοθέτησαν το λατινικό μετά τον Κεμάλ στα πλαίσια εκσυγχρονισμού του καθεστώτος

Στην Κίνα, μετά την επανάσταση προτάθηκε στο Μάο να αλλάξει το κινέζικο αλφάβητο με κάτι πιο απλό. Αρνήθηκε κατηγορηματικά με το σκεπτικό πως απλοποιώντας τη γλώσσα περιορίζονται και τα νοήματα που μπορεί να εκφράσει.

Το ελληνικό αλφάβητο έχει συγκεκριμένους κανόνες και ορθογραφία και είναι η γραπτή εκδοχή της γλώσσας που μιλάμε. Το πρόβλημα με τα greeklish είναι πως διαχωρίζεται ο γραπτός από τον προφορικό λόγο με συνέπεια να δυσκολεύεται κάποιος να εκφραστεί με ακρίβεια. Αυτό νομίζω είναι το πρόβλημα των νεότερων, δυσκολεύονται να διατυπώσουν με σαφήνεια τη σκέψη τους. Δε νομίζω ότι φταίνε αποκλειστικά τα greeklish για αυτό αλλά σίγουρα το χειροτερεύουν.
 

NAI STA GREEKLISH

Επιστροφή στην κορυφή 

Σελίδα 1 από 1

Δικαιώματα σας στην κατηγορία αυτήΔεν μπορείτε να απαντήσετε στα Θέματα αυτής της Δ.Συζήτησης
 :: Άρθρα-
Μετάβαση σε: